Nasza Leżanka na Tarasie - Materac Futon
Taras nad garażem pewnie kojarzycie (link do postów z relacjami jak powstawał taras >>>): taki piękny, zaprojektowany, z cudowną deską tarasową z modrzewia, wystylizowany i już na tip top gotowy?... A taras przy ogrodzie? Ten, z którego wychodzi się wielkim oknem tarasowym z salonu? mmmhhhh... Ten - to raczej zapomniany był do tej pory. Owszem, przysiadaliśmy sobie na naszym ośmioletnim zestawie krzeseł ogrodowych, aby czasem na słonku zjeść obiadek, no i ostatnio grilla sobie zakupiliśmy (link do posta ze zniżką na grille webera >>>). Ale nic poza tym... tylko beton, beton, beton... czyli nasza BETONOWA posadzka!!! Oj, jak ja nie znoszę tego naszego tarasu! Tego betonowego pyłu, braku miejsca na leżenie i odpoczynek, braku możliwości przesłonięcia się.... wiecie jak to jest. Projekt i plan w głowie, ale funduszy brak... no to się lubi, co się ma :) :) :) Wykombinowałam jednak, że dalej tak być nie może i nadeszła już najwyższa pora na (chociaż) jedną zmianę!!! Pora na leżankę, bo... wkurzają mnie latające muchy i dotykające mojej stopy źdźbła trawy, kiedy leżę na kocu na trawniku i udaję, że jest mi dobrze :) I tak zaczęło się myślenie: jak tu zrobić dużą narożną leżankę, co kupić, gdzie uszyć, czy może samemu coś 'wystrugać', by nie zbankrutować, a mieć zaciszny, przytulny i wygodny kącik na moim dużym, betonowym tarasie. I tak pojawiły się u nas FUTONY !!!! Materace do spania!!! A co to takiego i dlaczego takie, a nie inne, przeczytajcie poniżej :)
MATERAC FUTON
Żebyśmy wszyscy wiedzieli o czym rozmawiamy, to może najpierw wytłumaczę co to jest FUTON. Futony to krótko mówiąc mega wygodne, ekologiczne i zdrowe materace pochodzenia Japońskiego, które pasują do KAŻDEJ ramy łóżka. A jak piszą na stronie sklepu SŁODKICH SNÓW (link do sklepu >>>), FUTONY - „materace nie z tej ziemi” - są odpowiedzią producentów materacy na coraz większe zapotrzebowanie konsumentów na produkty zdrowe i w pełni ekologiczne. Ich idea zrodziła się 2500 lat temu w Japonii. Pierwotnie składały się one z kilku warstw bawełny ułożonych w bawełnianym pokrowcu i przytrzymanych kilkoma pikami. Wraz z upływem czasu technikę udoskonalano poprzez dodawanie nowych surowców (kokos, lateks, końskie włosie itp.). Pokrycie materaców to tkanina bawełniana. Wszystkie materiały użyte do produkcji FUTONU są w 100% naturalne. Oryginalny FUTON nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o środowisko naturalne i oczywiście - o własne zdrowie."
W ZAPOMNIENIU - AGROTURYSTYKA
W kwietniu, wraz z rodziną i przyjaciółmi wybraliśmy się na wycieczkę w Sudety i korzystaliśmy z agroturystycznej miejscówki "W zapomnieniu" (link do ich strony >>>), którą prowadzi przemiła Aga z dwójką swoich uroczych dzieci. W swoim rustykalnym i niezwykle klimatycznym, ponad stuletnim domku udostępnia dla gości pokoje. Okolica jest przepiękna, a wszechobecna cisza - wręcz cudowna. Codziennie rano nakrywała nam do śniadania piękny stół, racząc lokalnymi specjałami: twarogami, wędliną czy warzywami z ogródka sąsiada. Biesiadowaliśmy do południa. Było wspaniale. Czas się zatrzymał.
100% NATURALNE WYPEŁNIENIA
Przy okazji mieliśmy możliwość poznania FUTONÓW. Pierwszy raz to właśnie tam się z nimi spotkałam, a jako że były w każdym pokoju i robiły, zwyczajnie, wrażenie - nie mogłam nie zapytać o co w tym wszystkim chodzi. Okazało się, że Aga produkuje FUTONY i prowadzi sklep internetowy z ich sprzedażą (link do sklepu >>>). Opowiedziała mi o nich i pokazała co jest w środku... No, zrobiło wrażenie. A z powodu tego, że każdy z naszej, obecnej tam, siódemki był bardzo wyspany w trakcie 4 dni pobytu w 'Zapomnieniu', to... postanowiłam je sobie samej zafundować. Dlatego też, z ręką na sercu i czystym sumieniem - rekomenduję je teraz Wam.
Futon to tylko sam rodzaj materaca. Są jednak różne ich twardości, grubości i sprężystości, dlatego że wykonane są z różnych naturalnych materiałów. Podstawą materaca jest bawełna, która jest nie tylko antyalergiczna, ale przede wszystkim wspomaga utrzymanie równomiernej temperatury całego ciała podczas snu. Ten surowiec oddycha, przez co latem nasze ciało nie nagrzewa się za bardzo i nie poci, a zimą jest mu ciepło. Mój mąż może potwierdzić tę prawdę o poceniu :) Futon jest obszyty tkaniną bawełnianą, więc wentylacja jest zapewniona non stop. Ale co najważniejsze - są to jedyne materace, które nie zawierają żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Jeśli ktoś jest EKO, jeśli ktoś jest alergikiem - to myślę, że pozostają mu tylko FUTONY...
Futony mogą mieć też różne dodatkowe warstwy wewnątrz, a to po to, by mogły zmieniać swoją twardość czy sposób przystosowania się do kręgosłupa. Te najbardziej miękkie (choć od razu mówię, że nie są to sprężyste materace czy z zasady miękkie, tak jak inne) mają wypełnienie tylko bawełniane. Według mojego odczucia, ten miękki Futon jest taki, jak średnio twardy, zwykły materac. Warstwa gąbki lateksowej dodaje sprężystości. A jeśli jednak lubicie naprawdę twarde materace - wkładka kokosu, trawy morskiej czy końskiego włosia - wzmocni je. Jak widzicie, materiały są tylko ekologiczne, a przy tym cena materacy jest bardzo konkurencyjna.
A najlepsze jest to, że futony pasują, jak inne standardowe materace, do każdej ramy łóżka. Nie muszą leżeć tak jak u Agi na stelażach. Ich wyższość nad zwykłymi materacami jest oczywista i często stosowane są do łóżeczek dziecięcych. Ale przecież nie tylko dzieci powinny mieć zdrowy sen. Większość osób kupuje je właśnie do codziennego spania.
Jeśli mnie znacie, to dobrze wiecie, że ja to jednak estetką też jestem, więc mi futony podobają się również dlatego, że pięknie wyglądają. No, sami przyznajcie :) Nie trzeba ich niczym przykrywać (zobaczcie poniżej jak to wykorzystałam) i nadal bardzo przyciągają oko.
FOTELE
Z futonów można zrobić fotel, a to jedynie dzięki zastosowaniu odpowiedniego stelaża (link do sklepu >>>). Jest to więc też świetne rozwiązanie na dodatkowe spanie dla gości. Ja jednak, patrząc tak sobie na te materace - wymyśliłam, że jak one się tak fajnie składają czy rolują, to może mogłabym z nich zrobić sobie wygodną i mega fantastycznie wyglądającą leżankę na nasz taras? Ha?
NASZA LEŻANKA TARASOWA - MAterac na WYMIAR
U sklepie u Agi (link do sklepu >>>) można zamówić FUTONY dowolnych rozmiarów, ponieważ ona, jako jedyna w Polsce produkuje je indywidualnie. Może więc uszyć futony do łóżek dziecięcych czy na inne rozmiary. Mogą to być też maty zwijane (zwane shiatsu >>> link) czy pufy (link>>>). Wszystko do ustalenia z właścicielką. Ja wymyśliłam sobie, że zamówię materace, które wpasują się idealnie na palety euro, dzięki czemu będę miała podstawę do nich za darmo (bo palet ci u nas pod dostatkiem).
Ustawiliśmy 2+2 palety i po dwie sztuki na wysokości, położyliśmy na to dwa materace: FUTON japoński 140x200 + FUTON japoński 80x200 i pasuje jak ulał. Jako zagłówki mamy dwie maty SHIATSU 90x210; jedna złożona na pół po długości. a druga zrolowana po szerokości. Leżanka kosztowała nas tyle co te 4 materace - czyli ok. 1800 pln. Szczerze? Jakbym miała szukać leżanki ogrodowej w tej cenie, o takiej wielkości 2,8 x 2m - to w życiu bym nie znalazła. Jestem przeszczęśliwa. Koniecznie chciałam Wam je pokazać, bo teraz to ja żałuję, że nie mam takiej drugiej na tarasie nad garażem :)
Tkanina jest ściągana. Pokrowce można prać. Ja zamówiłam w standardowym, bawełnianym pokrowcu, ale wiecie, moje materace są pod zadaszeniem. Natomiast można je też zamówić w kolorze, albo w tkaninie wodoodpornej. Jak kto woli :)
Jeśli macie jeszcze jakieś pytanie, śmiało ;) piszcie w komentarzach pod spodem.
buźka :)