projekt CUTE - kuchnia

Kuchnia z projektu CUTE to kolejne pomieszczenie z domu Agnieszki i Wojtka, które, dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu, udało nam się zrealizować w roku 2024. (Możecie obejrzeć w naszym PORTFOLIO >>> link pozostałe opisane do tej pory pomieszczenia). W tym poście zobaczycie całą sesję tego wnętrza z bliska i daleka, która, mam nadzieję, Was zainspiruje. Jeśli chcielibyście popatrzeć na rolki/video z tego wnętrza, to zapraszam na mój profil Instagrama >>> @house_loves. Jednak tylko tutaj w poście dowiecie się więcej na temat ciekawych rozwiązań, jakie zaprojektowaliśmy w tej małej kuchni, a także odnajdziecie linki do użytych w niej produktów.

To miejsce kryje w sobie drewnianą podłogę w jodełkę francuską, konglomeratowy blat Cosentino, mały garaż na AGD, lodówkę do zabudowy o szerokości aż 75 cm, szeroki zlew ceramiczny BLANCO, delikatne lampy HUP czy lekko kremowe fronty lakierowane z ryflowaniami. Zobacz szczegóły w opisie artykułu.


KILKA SŁÓW O KUCHNI

Zanim obejrzycie zdjęcia i poczytacie o zastosowanych rozwiązaniach i elementach w kuchni projektu CUTE, muszę Wam napisać, że wnętrze to nie było proste do zaprojektowania z kilku powodów i wymagań klientów:

  • niewielka powierzchnia pomieszczenia: 8,5 m2 z dwoma oknami (w tym jednym narożnym);

  • prośba o spełnienie marzenia o posiadaniu wyspy;

  • zastosowanie dużej lodówki na potrzeby rodziny 2+3;

  • wkomponowanie zmywarki 60cm, zlewu 80cm, białej płyty indukcyjnej czy ozdobnego i funkcjonalnego okapu;

  • zaprojektowanie dużej ilości szuflad, większej niż w poprzedniej kuchni klientów (która była większa od nowej);

  • prośba o wkomponowanie w projekt mozaiki na fartuch kuchenny wybranej przez klientów;

  • dopasowanie wysokości szuflad do wysokości pojemników do przechowywania, które już klienci posiadali.

Dla naszego studio HOUSE LOVES nie ma jednak rzeczy niemożliwych i dlatego z radością udało nam się te wymagania spełnić, dzięki ogromnej wiedzy, jaką posiadamy w projektowaniu zabudów stolarskich pod indywidualne i nietypowe rozwiązania, a także dzięki doświadczeniu, jakie posiadają nasi stolarze w stolarni HL WORKSHOP (link >>>). Duża świadomość inwestorów o ich oczekiwaniach i potrzebach pozwoliła, że sprawnie przebiegł cały proces projektowy, który subiektywnie na swoim blogu opisała nasza klientka (zapraszam do lektury >>>). Ślicznie dziękujemy za te przemiłe słowa uznania. My też wspominamy naszą współpracę z uśmiechem na twarzy i ogromną radością.


Foto room tour

Te poniższe ujęcia pokazują całą kuchnię i kilka jej pięknych detali.


ZWRÓĆ UWAGĘ NA DESIGN & CIEKAWE ROZWIĄZANIA


ŁUKOWE PRZEJŚCIE

Łukowe wejście do kuchni, to znak rozpoznawczy tego projektu. Chciałam zaproponować klientom kilka motywów przewodnich w ich wnętrzu, które będą się powtarzały w całym domu, i to właśnie łuk jest jednym z nich. Przyznam, że ogromnie ucieszyło mnie, że zakochali się w tym pomyśle i byli tak otwarci na ukrycie podciągu w tym miejscu, właśnie w tak nietypowy sposób.

Łuk ozdobiony jest listwą sztukateryjną giętą, a dokładnie Z13 flex ARSTYL® NMC (link >>>). Profile z serii FLEX NMC to elastyczne listwy z poliuretanu wysokiej gęstości, dzięki czemu można je wyginać i dopasowywać do różnych, nietypowych kształtów powierzchni. Sprawdzajcie tylko z kartą techniczną, jak bardzo można je naginać i w którym kierunku, ponieważ mają swoje ograniczenia. Podpowiem też, że warto je w trakcie montażu ocieplić (np. suszarką albo nagrzewnicą), aby łatwiej się wyginały.

Dodatkowo łuk zakończony jest cokolikiem z obu stron ściany (WB3 WALLSTYL® >>> link), dzięki czemu listwa z łuku nie łączy się z listwą przypodłogową (unikając ich kolizji). To taki detal, który Projektant Wnętrz wychwytuje już na etapie projektowania :) a amator przeważnie na etapie montażu listw przypodłogowych, dlatego zwracam Wam uwagę na ten szczegół, który rozwiązuje wszelkie problemy.


RYFLOWANE FRONTY

W projekcie zastosowaliśmy kilka rodzajów frontów, ale ten najciekawszy - to front drobno ryflowany z wąską ramką, którym ozdobiony jest górny rząd szuflad.

Czy nie jest uroczy? Jak projekt CUTE :)

Całą zabudowę wykonała nasza stolarnia HL WORKSHOP i o to właśnie oni dopracowali wzór frontów do perfekcji.


LODÓWKA DO ZABUDOWY 75cm

Nasze projekty powstają zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem w stosunku do ich ostatecznej realizacji. Bo kończymy projekty przeważnie przed wykonaniem instalacji elektrycznej w domach.

W tym przypadku było podobnie, dlatego minęło sporo czasu od projektu do wykonania zabudowy stolarskiej kuchni. W międzyczasie na rynku zaczęły pojawiać się lodówki do zabudowy o szerokości 75 cm (a nie standardowe 60 cm). Rozwiązało to jeden z trudniejszych problemów, jakie mieliśmy w tej małej kuchni: za mała lodówka. Przypomnę, że nasi klienci to rodzina 2+3, a więc duża lodówka to podstawowe wymaganie. Jednak wstawienie w tę niewielką przestrzeń (8,6 m2) dwóch lodówek 60 cm szerokości albo jednej lodówki SBS o 90 cm szerokości, zabierało za dużo miejsca. Dopiero kiedy pojawiła się opcja użycia lodówki do zabudowy o łącznej szerokości 75 cm, okazało się to idealnym rozwiązaniem. Dlatego na etapie zamawiania stolarki, przeprojektowaliśmy układ szafek, aby się taka lodówka zmieściła.


OBŁA MAŁA WYSPA

Kolejny ciekawy detal tej kuchni to delikatnie obły półwysep. Jest to zabieg nie tylko wizualnie estetyczny, ale też ważny funkcjonalnie w tym miejscu, ponieważ eliminuje ryzyko uderzenia się w ostry róg w miejscu zwężenia wejścia do kuchni.

Do wykonania blatu użyliśmy konglomeratu SILESTONE firmy COSENTINO. Ten wzór pięknie kontynuuje się w przekroju, dlatego też warto go podziwiać, wykorzystując jego możliwości, właśnie projektując takie kształty. Wybraliśmy wzór Snowy Ibiza w wykończeniu Suede (aksamitnym) >>> link. To delikatny i ciepły rysunek, który zachwyca nienachalnym użyleniem, lekko rozmytym. Klienci zakochali się w nim od razu. A dodatkowo to blat, który po prostu będzie służył pokoleniom: niezniszczalny. Blat z konglomeratu jest przecież odporny na zarysowania, odporny na plamienie, kwasoodporny, a także bardziej niż spiek, odporny na uderzenia. Jeśli nawet zdarzy się ekstremalna sytuacja w kuchni, podczas której blat ucierpi i się skruszy (co jest bardzo mało realne, a jeśli już, to tylko na rantach blatu) to można go naprawić. Naprawa spieku jest raczej karkołomna.

Przy okazji zatrzymajcie się chwilę nad zdjęciami i obejrzyjcie, jak pięknie wykonane jest zaoblenie nogi z litego drewna tej wyspy. Kocham takie szczegóły.


DREWNIANA JODEŁKA FRANCUSKA W KUCHNI

W kuchni na podłodze jest zaprojektowana deska dębowa firmy DĄBEX (link >>>) ułożona w kształcie jodełki francuskiej w klasie DĄB NATUR 15x70x590mm, fazowana i szczotkowana. To przepiękna drewniana podłoga, która zabezpieczona jest olejowoskiem RUBIO MONOCOAT. Do projektu wybraliśmy wybarwienie: Horizon, czyli zgaszony i delikatnie bielony kolor dębu.

We wnętrzu, w którym wszechobecna jest ciepła biel, deska ociepla je w wyjątkowy i udomowiony sposób. A dla mnie najważniejsze jest to, że jakość tej deski jest najwyższej klasy i wiadomo jakim olejem jest zabezpieczona. Przez to jestem pewna jej odporności, pomimo że mieszka w tym domu trójka słodkich dzieci. Deski DĄBEX łatwo się konserwuje we własnym zakresie (opisywałam to na blogu rok temu >>> link), a to oznacza, że nie jest wymagana pomoc fachowców (choć też możliwa). Dodatkowo, ich codzienna pielęgnacja jest łatwiejsza, skoro można przedłużyć żywotność ochronnego oleju, używając dedykowanego do mopowania Mydła RMC.

W naszych projektach dbamy o to, aby wybór podłogi dla klientów był dopasowany do ich stylu życia i chociaż niejedna osoba powie (zazwyczaj ta, która nigdy nie miała podłogi drewnianej w domu), że drewno w kuchni jest niefunkcjonalne; my w HOUSE LOVES dbamy o to, aby zabezpieczyć klienta w rozwiązania, które nadadzą wnętrzu nie tylko przytulności, ale będą naturalnymi materiałami i jednocześnie nie przysporzą problemów w utrzymaniu czystości. Deska DĄBEX właśnie taka jest, dzięki kompleksowemu zabezpieczeniu klienta w środki do codziennej pielęgnacji i prostej konserwacji.


DELIKATNE LAMPY

W kuchni zaprojektowaliśmy dwa rodzaje lamp wiszących:

  • nad wyspą - lampa z ZARA Home (link >>>)

  • nad zlewem - dwie lampy HUP 1 (link >>>) w wersji złotej ze sznurkiem w kolorze lnianym. ps. to prototyp, który będzie już niedługo dostępny w stałej sprzedaży firmy LOOME (link >>>)

To dość nietypowe, aby w tak małej przestrzeni stosować dwa rodzaje zupełnie różnych lamp wiszących, ale ich formy są tak subtelne i delikatne, że choć zupełnie inne, nie wykluczają się, a uzupełniają, sprawiając przekornie, że wnętrze jest ciekawsze. Powiedziałabym, po raz kolejny, że bardziej urocze (CUTE) :)


NIETYPOWY UKŁAD SZAFEK

Zaprojektowałam w tym wnętrzu, bardzo nietypowy układ szafek koło zlewu. Chcę zwrócić na niego Waszą uwagę, ponieważ to rozwiązanie, które skradło nie tylko moje serce, ale też naszych klientów.

Bardzo ważne przy projektowaniu kuchni jest to, aby zlew nie wypadał w narożniku. Mniej ważne niż usytuowanie go w osi okna. Ale właśnie to okno jest punktem centralnym, który widoczny jest z jadalni, dlatego projektując go w tym miejscu, upiekłam dwie pieczenie na jednym ogniu: estetyczny i funkcjonalny. Jednak to sprawiało, że gdyby standardowo pod zlewem wypadała centralnie szafka, po jej bokach zostawało niewiele ponad 28cm na wąskie szafki z szufladami. To nie wykorzystywało przestrzeni w funkcjonalny sposób. Każdy bowiem wie, że lepsza jest jedna szuflada 56cm szer. niż dwie po 28cm. Dlatego zaprojektowałam tutaj ten nietypowy układ, który pozwolił na zastosowanie szerszych szuflad i schowanie w nich po jednej stronie garnków i patelni, a po drugiej koszy na odpady.

Dodatkowo zwróćcie uwagę, że choć półwysep jest malutki i połączony z główną częścią zabudowy kuchennej, to projektowałam go w dębowym wykończeniu, a ilość szuflad tutaj jest wręcz bibliotekarska, po to, aby można było schować pod ręką te drobne “przydasie”.


GARAŻ NA MAŁE AGD

Czy słyszeliście o czymś takim jak “garaż na małe AGD” w kuchni?

Co to takiego? To dedykowane miejsce (na wysokości blatów kuchennych), w którym chowa się małe AGD (czajniki, ekspresy, Thermomixy czy inne roboty kuchenne).

Ostatnio małe AGD opanowało blaty kuchenne całkowicie :( Widzę to po ilości małych AGD, jakie w Ankietach wypisują nam klienci. Ale okazuje się, że choć to potrzebne sprzęty ułatwiające gotowanie i przygotowywanie napojów, zagracają kuchnie w sposób nieestetyczny i klienci najchętniej nie chcieliby ich oglądać. Zaprojektowanie „garażu na małe AGD” powoduje, że są one bardziej wizualnie akceptowalne i dlatego coraz częściej w naszych projektach wkomponowujemy je w zabudowy.

“Garaż na małe AGD” może być całkowicie zamykany, albo tak jak w tym przypadku - otwarty. Wykorzystałam tutaj ponownie inne wykończenie niż pozostała zabudowa kuchni, co stworzyło przyjemne miejsce do przechowywania tego sprzętu.


CERAMICZNY ZLEW Z UKRYTYM OCIEKACZEM

W kuchni CUTE zastosowaliśmy jednokomorowy zlew ceramiczny BLANCO VILLAE Farmhouse 8 zakupiony w COMITOR ( 80 cm szerokości) link >>>.

Zawsze w projektach wybieramy zlewy ceramiczne, ponieważ są najłatwiejsze w utrzymaniu czystości przez lata. Ze względu na gładką powierzchnię ceramika jest łatwo zmywalna, przy niewielkim nakładzie czasu czy też siły. Powłoka BLANCO PuraPlus® w tych zlewach redukuje zatrzymywanie ściekającej wody, dzięki czemu na powierzchni zlewozmywaków nie zostają osady z wody. Dodatkowo są odporne na plamienie całkowicie.

Czy wiecie też, że zlewozmywaki ceramiczne BLANCO są wypalane w temperaturze powyżej 1200 °C? Dlatego można bez problemu odstawić do zlewozmywaka garnek lub patelnię rozgrzane do temperatury 280 °C; a powierzchnia ceramiki nie ma smaku, ani zapachu i jest higieniczna, co potwierdzają badania przeprowadzane przez Instytut ISEGA.

Jeśli chodzi o różne możliwości montażu, to ten zlew można zamontować z widocznym od przodu fartuchem, lub cofnąć go wgłąb szafki, tak by nie było go widać. Ten model można także zamontować jako podwieszany pod blat lub, jak w tym projekcie, lekko wystający nad blat. Wybór należy do Was.

Ja preferuję zlewy jednokomorowe i szerokie min.70cm (nawet w takich małych kuchniach), bo z łatwością można w nich umyć zarówno małe talerze jak i wielką blachę do pieczenia. Na dodatek, w komorze stawia się ociekacz (który dobiera się osobno, we własnym zakresie) i dzięki temu nie ma go na blacie, a umyte naczynia nie straszą z daleka.


OBŁY OKAP Z PŁYT KARTONOWO-GIPSOWYCH

Okap w tym projekcie zaprojektowaliśmy z płyty gk. Jest to tańsza alternatywa do okapu w zabudowie stolarskiej. W tym przypadku jednak nie chodziło o koszty. Ten okap po prostu musiał mieć taki piękny, obły kształt, oraz zamkniętą bryłę. A wykonanie takiego uroczego cuda możliwe jest właśnie w płyt gk. Aby zapewnić klientom funkcjonalność, okap pomalowany jest farbą ceramiczną, którą można zmywać i szorować do woli, bez strachu o plamy, mocne środki czystości, rysy czy smugi na jego obudowie.


ZMYWARKA POD PIEKARNIKIEM

Choć wiem, że to nie wszystkie ciekawe rozwiązania w tej kuchni, to na koniec chcę Wam pokazać już tylko jedną rzecz: gdzie umiejscowiliśmy zmywarkę?

Otóż jest umieszczona pod piekarnikiem (wcale nie koło zlewu). To niestandardowe miejsce, ale jakże wygodne, ponieważ można zmywarkę otworzyć i swobodnie stanąć przy zlewie. Można też stanąć obok niej i mieć swobodny dostęp do szuflad i szafek obok, gdzie są przechowywane kubki czy talerze.


Dzięki uprzejmości naszych klientów możemy udostępnić Wam linki do użytych w projekcie elementów. Nie zawsze mamy taką możliwość, więc doceńmy, proszę, to, że ktoś chce się podzielić projektem w tak detaliczny sposób. Ja też dziękuję Wam: Ago i Wojtku!!!

LISTA ELEMENTÓW W PROJEKCIE:

  • zabudowa stolarska na zamówienie: HLWORKSHOP (kolor frontów: ciepła biel autorski kolor HLWORKSOHOP zbliżony do RAL 9016; wybarwienie drewniane: RMC Smoke 5%)

  • blat COSENTINO, SILESTONE, Snowy Ibiza w wykończeniu Suede - >>> link.

  • podłoga dębowa - firm DĄBEX (link >>>) jodełka francuska w klacie DĄB NATUR 15x70x590mm fazowana i szczotkowana; wybarwienie: Horizon

  • listwa wokół otworu okiennego: WL6 NMC - link >>>

  • listwa wokół łuku: podlinkowałam powyżej

  • zlew ceramiczny: BLANCO VILLAE Farmhouse 8 ( 80 cm szerokości) - link >>>

  • bateria kuchenna z filtrem BLANCO FONTAS-S II Satin GOLD z wyciąganą wylewką - link >>>

  • pot filler - link >>>

  • mozaika na fartuchu kuchennym: Eclair Cherie Biały Matowy - link >>>

  • hoker - link >>>

  • uchwyty z mosiądzu UNIMETAL link >>>

  • lampa nad wyspą - lampa z ZARA Home (link >>>)

  • lampa nad zlewem - HUP 1 (link >>>) w wersji złotej ze sznurkiem w kolorze lnianym. ps. to prototyp, który będzie już niedługo dostępny w stałej sprzedaży firmy LOOME (link >>>)


Mam ogromną nadzieję, że to wnętrze Was zainspirowało.
Z chęcią poczytam Wasze opinie na temat tego projektu.

Już niedługo poznacie kolejne pomieszczenia z projekt CUT, a teraz serdecznie Was zapraszam do tego wpisu :)