projekt CUTE - łazienka rodzinna
Łazienka z projektu CUTE to kolejne pomieszczenie z domu Agnieszki i Wojtka, które dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu, udało nam się zrealizować w roku 2024. (Możecie obejrzeć w naszym PORTFOLIO >>> link pozostałe opisane do tej pory pomieszczenia). W tym poście zobaczycie całą sesję łazienki z bliska i daleka. Mam nadzieję, że będzie to dla Was kolejna dawka dobrych inspiracji. Jeśli chcielibyście popatrzeć na rolki/video z tego wnętrza, to zapraszam na mój profil Instagrama >>> @house_loves. Jednak tylko tutaj w poście dowiecie się więcej na temat ciekawych rozwiązań, jakie zaprojektowaliśmy w łazience, a także odnajdziecie linki do użytych w niej produktów. Projekt łazienki udostępnia także u siebie na blogu Agnieszka > www.agnieszkakudela.pl
Rodzinna łazienka, z której codziennie będzie korzystać 5 osób, musiała być funkcjonalna. To było najważniejsze dla naszych klientów. Oczywiście zadbaliśmy, aby też wpisywała się w styl całego domu. Jak? O tym dokładnie doczytacie w tym artykule. W każdej strefie tego wnętrza ergonomia gra główną rolę. Ta łazienka to kolejne pomieszczenie, które szczegółowo możemy opisać, dzięki pozwoleniu, jakie mamy od naszych klientów.
WYMAGANIA KLIENTÓW
Wróciłam pamięcią do ankiety naszych klientów, aby wypisać dla Was (i przypomnieć sobie), jakie mieli oczekiwania co do tej 10 m2 przestrzeni:
dwie duuuuuuuże umywalki: takie, w których umyjesz zęby, i buty a także małego psa;
wygodny prysznic;
wanna dla dwojga, do romantycznych kąpieli we dwoje; a także konieczność mycia 3 małych dzieci na raz :) ;
wanna do zabudowy (totalna niezgoda na wannę wolnostojącą);
Miejsce na pralkę i suszarkę dużych rozmiarów, standardowej pełnej głębokości;
przegrody / kosze na brudne ubrania;
szafa do przechowywania dużej ilości kosmetyków dla 5 osób, ręczników i pozostałych łazienkowych akcesoriów;
szafka pod umywalką z szufladą na suszarkę, prostownicę, lokówkę itp.;
szafka za lustrem na podręczne kosmetyki, aby nie stały na blacie;
uchwyt ścienny na mydło w płynie;
No cóż… jak widzicie: nasze zadanie nie było łatwe. Po wnikliwej analizie i rozpatrzeniu kilku układów funkcjonalnych tej łazienki, od razu zaproponowałam nietypowe umieszczenie wanny na środku łazienki, wbrew oczekiwaniom klienta. Prezentowałam ten układ z drżeniem serca, ale ogromnie się ucieszyliśmy, kiedy klienci z otwartością postanowili sprawdzić, czy nasze doświadczenie przekłada się na rzeczywistość. Ponieważ nigdy nie używali wanny wolnostojącej: sami zaproponowali, że na weekend wynajmą apartament, który będzie miał takie rozwiązanie, aby je przetestować. Zabiorą dzieci na weekend do takiego miejsca, i sprawdzą, czy nasze przekonanie, do tego, że wanna wolnostojąca na środku pomieszczenia to nie tylko wygoda, ale też klimat spa. Czy rzeczywiście woda się tak strasznie z niej wylewa i jest nie do okiełznania? Czy brak posiadania półki z kosmetykami, to problem? To wyjątkowe i bardzo pomysłowe podejście do tego tematu, zaowocowało ich ostateczną decyzją, że taka wanna sprawdza się rewelacyjnie dla ich rodziny, a ich obawy były niesłuszne (podyktowane brakiem użytkowania takiego rozwiązania). Poprosili jednak, aby wanna miała szeroki rant, na którym można odkładać nie tylko kosmetyki do kąpieli, ale także wino :) Jako projektant, doświadczyłam z klientami pierwszy raz takiego mądrego podejścia do sceptycznego z początku tematu wanny wolnostojącej. Nie zawsze przecież wszystko, co proponujemy, może przekonywać naszych klientów, że chcemy dla nich wygody i dobrych rozwiązań. Zwłaszcza, jeśli nie mają porównania, bo nie korzystali z innych rozwiązań. Uważam, więc że to niezwykłe, że zdecydowali się podjąć próbę przetestowania naszej propozycji w tak świadomy sposób. Od teraz, jest to przykładem, z którym dzielimy się z nowymi klientami: “Nie wierzysz nam? Proponujemy wówczas: przetestuj”!
Piękne jest to, że także my, możemy uczyć się ciekawego podejścia od naszych klientów :)
UKŁAD FUNKCJONALNY
Wanna ustawiona na środku łazienki, spowodowała, że wzdłuż ścian mogliśmy zaplanować pozostałe elementy wnętrza. Dodatkowo ustawiona centralnie w oknie, przyciąga uwagę już na wejściu, a ponieważ jest niska, nie przytłacza swoją obecnością. Zastosowana przez nas wanna to >>> Massi LARSO 150x75 (tak w tej wannie można komfortowo spędzać czas we dwoje!)
Na prawej ścianie zaprojektowaliśmy wysoką zabudowę stolarską. Usytuowana jest symetrycznie i przedzielona misą toaletową. Dzięki temu zabiegowi szafa nie przytłacza wnętrza, a misa nie jest w narożniku pomieszczenia. Wnęka nad wc wykończona jest łukiem ozdobnym. Tworzy ciekawy element dekoracyjny, spójny z pozostałymi łukami w tym projekcie, także w innych pomieszczeniach. Połączenie zabudowy z wc sprawiło też, że szafa nie wygląda na głęboką. A po prawej stronie chowa w sobie pralkę i suszarkę i w rzeczywistości jej głębokość wynosi tu aż 70 cm!
Na lewej ścianie usytuowaliśmy prysznic w narożniku i możliwie największą szafkę z dwoma umywalkami. Obłości i łuki, które są obecne w całym projekcie CUTE, przyszły nam tutaj też z pomocą w kwestii geometrii prysznica. Mogliśmy zaproponować zaobloną na wymiar kabinę prysznicową, aby uzyskać swobodne przejście między wanną.
Foto room tour
Te poniższe ujęcia pokazują całą łazienkę i kilka jej pięknych detali.
ZWRÓĆ UWAGĘ NA STYL & CIEKAWE ROZWIĄZANIA
WIELKA SZAFA W ŁAZIENCE
Może zacznę od pokazania Wam, co skrywa w sobie ta wielka szafa? Jak widzicie, przede wszystkim pralkę i suszarkę do ogarnięcia prania dla 5-osobowej rodziny :) Do tego szuflady do składowania zużytych ubrań. A także liczne półki do przechowywania: ręczników, chemii do prania, środków czystości, kosmetyków itp. W szafie jest mnóstwo miejsca, które właściciele dokładnie przemyśleli i zorganizowali z naszą pomocą, aby wszystko było pod ręką.
My zadbaliśmy o to, aby szafy po pierwsze nie wyglądały jak wielkie kolubryny. Pamiętajcie, że szafa na pralkę i suszarkę pełnowymiarową musi mieć głębokość min. 680mm. Tutaj została ona usytuowana w taki sposób, że wykorzystaliśmy zabudowę WC, przez co szafa wydaje się wizualnie płytsza. Tym samym jest lżejsza w odbiorze. Dodatkowo szafy wyglądają symetrycznie tylko ze zewnątrz, w środku rozmieszczone są wg potrzeb.
BLAT i UMYWALKI - “NA GOTOWO”
Chciałam, aby łazienka była tak piękna i urocza, jak cały projekt CUTE. Dlatego postanowiłam przemycić w niej wykończenia naturalnego drewna oraz interesującego kamienia. Wykorzystałam do tego płytę mineralną COSENTINO DEKTON o nazwie Bergen (link >>>), aby stała się eleganckim elementem łazienki. Chcąc wyeksponować ten wzór, zastosowałam go jako pogrubiony blat szafki umywalkowej i zintegrowane z nim dwie umywalki. Całość stała się najpiękniejszym elementem łazienki. To wyjątkowe rozwiązanie, nie jest wcale takie trudne do osiągnięcia, ponieważ całość to gotowy element, który można zamówić w fabryce COSENTIONO z katalogowych produktów (ZOBACZ OFERTĘ UMYWALEK Z BLATAMI >>> link). Może kojarzycie COSENTINO jako firmę, która ma dziesiątki wzorów blatów czy wielkoformatowych płyt, ale oni oferują znacznie więcej: mają mniejsze formaty płytek (np. standardowe 60x60cm), płyty elewacyjne, a także wspomniane, gotowe produkty: jak umywalki, zlewy, czy brodziki. Co ciekawe to wy wybieracie, z jakiego materiału mają być wykonane: z płyt mineralnych DEKTON a może konglomeratów SILESTONE? Wy takież definiujecie wielkość blatu i wybieracie wygląd umywalki. W ten sposób element wnętrza staje się spójną częścią stylu całej łazienki. To świetna opcja, jeśli chcecie mieć gwarancję perfekcyjnie wykonanego elementu, który zazwyczaj nie każdy lokalny kamieniarz ma możliwość złożyć. Tutaj otrzymujecie gwarancję na produkt i profesjonalną obsługę. Na stronie COSENTINO można zamówić wycenę ( link >>>), jeśli ta opcja Was zaciekawiła.
UMYWALKA SIMPLICITY
Nasz model to umywalka SIMPLICITY x 2, którą zintegrowaliśmy z 16 cm blatem. Wielkość całego elementu to 180cm x 460mm. Nasze umywalki mają otwór 49x30cm.
To rozwiązanie pozwoliło na zbudowanie z tej samej płyty także fartucha ochronnego pod baterie umywalkowe podtynkowe.
Wzór BERGEN, który dobrałam to jeden z moich ulubionych z DEKTON. W nieoczywisty sposób imituje marmur, ale nie jest jak klasyczna calacatta czy carrara. Bergen to wzór, który posiada mocniejsze rozmyte plamienia i ciekawszy rysunek. Jest zainspirowany naturalnym kamieniem Portobello z Brazylii. Jest spokojny, a nawet powiedziałabym uspokajający. Ubolewam niezmiernie, że jest dostępny tylko w połysku, ale mimo tego ograniczenia, idealnie nadaje charakteru tej łazience i pasuje idealnie, choć zazwyczah preferuję wzory w macie.
PODWIESZANA SZAFKA UMYWALKOWA
Dobraliśmy do tego blatu, minimalistyczny kształt podwieszanej szafki umywalkowej, którą wykonała i dopasowała nasza stolarnia wg szczegółowego projektu (>>>link HLWORKSHOP). Drewno dębowe łączy się z wzorem Bergen od DEKTON. Wybarwienie, które tu zaprojekowatowałam to SMOKE 5%, olej RubioMonocoat. Całość oczywiście jest estetycznie skomponowana ze uchwytami typu T-bar od UNIMETAL, baterią Grohe Essence, kinkietami oraz lustrem Billet od Giera Design. Dodatki są wykonane w wykończeniu mosiądzu szczotkowanego lakierowanego. (link do produktów są podane na dole artykułu).
LUSTRA CZY SZAFKI?
Przy lustrach chcę zatrzymać się na dłużej. Lustro BILLET od Giera Design (link >>>) to przepiękny kształt zaoblonych narożników. Do tego idealna w proporcji delikatna rama, która pasuje kolorystycznie do wykończenia zastosowanych uchwytów. Jakość ich wykonania jest bardzo wysoka, dlatego często korzystamy z tych luster w naszych projektach. Tym razem zostały one przerobione, bo choć wygadają, jak klasyczne lustra zawieszone na ścianie, to zostały przez nas zaprojektowane: jako fronty do szafek wpuszczonych w ścianę.
Takie rozwiązanie było możliwe, tylko dzięki idealnej koordynacji prac na budowie: we wczesnym etapie zostały wykonane otwory. Stolarze dostarczyli korpusy, które zostały zatynkowane, a ściany dookoła pomalowane. Na koniec nasi stolarze przerobili lustra tak, by można było w nich zamontować zawiasy. W ten sposób lustra stały się frontami, a klienci mają swoje indywidualne szafki: dla każdego z rodziców.
PODŁOGA IMITUJĄCA KAMIEŃ
Kolejnym kamiennym wykończeniem tego wnętrza jest bardzo ciekawa podłoga. Są to płytki gresowe Casal Grande Padana Supreme Sand Matt, które imitują wzór inspirowany krystalizacją soli kamiennej na skałach osadowych. Bardzo lubię używać tego typu wzorów w projektach, ponieważ nawiązują do natury w najlepszej, niepowtarzalnej jej postaci. To przepiękna imitacja tego, co znajdziemy w świecie kamienia, który wpływa pozytywnie na nasze zmysły. Dlatego też wybrałam chropowate wykończenie, które jest nie tylko bezpieczne dla małych dzieci, ale przyjemne pod stopami.
STREFA PRYSZNICA - PŁYTKI & BATERIA
Dobór płytek w strefie prysznica był bardzo przemyślany. Szukałam tam pattern’u, który doda lekkości tej łazience, dlatego zaprojektowałam tam kwadratowe płytki Equipe Artisan White na ścianie. Bardzo lubię tę kolekcję, ponieważ jest delikatnie niejednobarwna i nawiązuje to ręcznie wytwarzanej ceramiki.
We wnęki na kosmetyki (nawiązujące do łuków występujących w całym domu) wyłożyliśmy przepiękną ryflowaną płytką PORCELANOSA Ice Tanzania Almond, imitującą dębowe jasne wykończenie, pasujące do szafki łazienkowej.
Użyliśmy w projecie, też termostatycznego zestawu prysznicowego Grohtherm SmartControl w wykończeniu Cool Sunrise (link >>>). Dla rodziny z 3 małych dzięki kontrola temperatury wody podczas kąpieli jest dość ważna (GROHE SafeStop blokada na 38°C). Nikt nie chce, aby na dzieci poleciała zbyt gorąca woda. Dlatego zastosowanie termostatycznej baterii daje możliwość posiadania ogranicznika, który chroni przed laniem zbyt ciepłej wody ze słuchawki prysznicowej. Do tego bateria ma przełącznik SmartControl, czyli regulację przepływu wody: od oszczędnego strumienia GROHE Water Saving do pełnego przepływu Full Flow i możliwości używania kilku wyjść wody jednocześnie. Dla mnie też ważne było to, że bateria ma piękny, minimalistyczny kształt i pasujące wykończenie Cool Sunrise.
ZAOBLONA KABINA
Nie często stosujemy zaoblone kabiny prysznicowe w naszych projektach, ale tutaj to rozwiązanie pasowało idealnie. Nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale też estetykę. Boczne wejście do prysznica, przez zaoblone drzwi, pozwoliły na wykonanie kabiny prysznicowej dużych rozmiarów, a także na pozostawienie swobodnego przejścia między nią a wanną do strefy umywalek. Jak wspomniałam „obłość” przewija się w projekcie CUTE na każdym kroku, dlatego też jej zastosowanie było estetycznie uzasadnione.
Zaoblone kabiny można dostać jako gotowe w NEW TRENDY (link >>>). To jest jednak kabina wykonana przez NEW TRENDY na zamówienie: model NEW MERANA w wymiarze 905x745mm. Taki dokładny wymiar był potrzebny, ale kabina idealnie spasowała się z brodzikiem COSENTINO wykonany z płyty Miami White. Wykonanie kabiny NA WYMIAR nie jest problemem dla NEW TRENDY, ponieważ na stronie internetowej można samodzielnie to skonfigurować i od razu wycenić (link >>>). Ta opcja daje też możliwość wyboru rodzaju szkła w kabinie, czy wybarwienia wykończeń. Są one teraz przeróżne: od chromowanych, przez czarne, białe, złote w połysku i szczotce, po miedziane i grafitowe. Wykonana w fabryce kabina przyjeżdża na budowę gotowa do montażu.
BRODZIK NA WYMIAR
Na dodatkową uwagę zasługuje wspomniany już brodzik od COSENTINO , w projekcie CUTE wykonany z płyty Miami White. Tak samo jak w przypadku umywalek, także w sferze brodzików pod prysznic marka Cosentino daje możliwość wykonania brodzika pod wymiar z dowolnej płyty znajdującej się w ich ofercie. Wystarczy w porozumieniu z przedstawicielem tej marki omówić szczegóły projektu, przygotować szkic/rysunek , wybrać model a następnie czekać na gotowy produkt dostarczany na inwestycję.
NASZ RYSUNEK:
PROJEKT BRODZIKA OD COSENTINO:
Do projektu CUTE wybrałam brodzik Exelis. Na tej stronie możecie obejrzeć z bliska wszystkie 4 dostępne opcje >>> link
GŁADKIE MINIMALISTYCZNE WYKOŃCZENIA
Na koniec, chcę zwrócić waszą uwagę na to, że całość projektu jest uspokojona gładkimi powierzchniami: zarówno gładkimi ścianami pomalowanymi ciepłym kolorem bieli, jak i niezwykłą płytką COSENTINO DEKTON Miami White w wykończeniu Suede (link >>>). To wzór, który w wersji matowej oczaruje Was minimalizmem i satynowością. Na żywo robi bardzo duże wrażenie, ponieważ posiada drobne i delikatne piaskowe wtrącenia, które są wręcz uspokajające. Z tego materiału zamówiony jest wspomniany wyżej brodzik pod prysznic oraz została wykonana okładzina ścienna za misą toaletową. Jest to o tyle istotne, że dzięki wykorzystaniu takiego materiału, ściana ta jest chroniona i łatwo zmywalna.
LISTA ELEMENTÓW W PROJEKCIE ŁAZIENKI:
zabudowa stolarska na zamówienie: HLWORKSHOP (kolor frontów: ciepła biel autorski kolor HLWORKSHOP zbliżony do RAL 9016; wybarwienie drewniane: RMC Smoke 5%)
blat i umywalki COSENTINO, DEKTON, Bergen - >>> link.
brodzik COSENTINO Exelis, płyta SILESTONE, Miami White Suede >>> link
podłoga gresowa - Casal Grande Padana Supreme Sand >>> link
baterie Grohe w wykończeniu Cool Sunrise >>> link
wanna Massi LARSO 150x75 cm >>> link
Lustra przerobione na front szafki Giera Design - link >>>
płytka ścienna pod prysznicem: Equipe Artisan White >>> link
uchwyty z mosiądzu UNIMETAL >>> link