NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PRZEZ WAS pytania o podłogi drewniane, i NASZ wybór
Wydaje mi się, że o podłogach drewnianych napisałam już wszystko (linki do wszystkich postów podałam poniżej). Jednak ciągle dostaję od Was pytania z nimi związane, więc w tym artykule znajdziecie zestaw moich odpowiedzi na te najczęściej zadawane: jaka jest cena podłogi drewnianej, czy deskę można układać na ogrzewanie podłogowe, czy jodełka francuska pasuje do każdego wnętrza, albo: czy można stosować podłogę drewnianą w kuchni? itp. Pytań jest kilkanaście, więc warto zajrzeć na koniec posta!
Dodatkowo chcę Wam pokazać zdjęcia, abyście mogli zobaczyć jak bardzo zmieniły się prywatne sypialnie na piętrze w naszym domu. Zmieniliśmy tam panele laminowane na deskę Kaczkan PURE FOREST olejowaną w klasie Rustical Premium (link >>>), a ja tym samym spełniłam swoje marzenie, by w całym domu posiadać drewnianą podłogę. Efekt jest rewelacyjny.
Jednak na wstępie zaznaczę, że jeśli mielibyście zapamiętać tylko jedno zdanie z tego całego posta, to niech to będzie:
NIE CHODZI O TO, JAKI KOLOR PODŁOGI CI SIĘ PODOBA,
ALE JAKI KOLOR PODŁOGI PASUJE DO WNĘTRZA - W STYLU, KTÓRY CI SIĘ PODOBA!
STYL WNĘTRZA A WYBARWIENIE PODŁOGI DREWNIANEJ
Zacznę od przyjemności, czyli kolorów, a dokładnie od wybarwienia drewna. Jak wiecie, producenci prześcigają się w propozycjach związanych z różnym wybarwieniem desek drewnianych. Jest tego tak dużo, że wprawia to w zakłopotanie i często wybór staje się trudny, ponieważ zaczynając przygodę z deską, już natrafiamy na taki właśnie dylemat . Zbyt duży wybór wybarwień to ból głowy dla niejednej osoby, bo podoba się wiele. Najczęściej amatorzy wybierają deskę tak, by była dobrej jakości, dobrej ceny, miała ulubiony kolor drewna, a jego wybarwienie zbyt szybko nie pokazywało domowego kurzu. Nie tędy jednak droga.
Chciałabym Wam ułatwić proces decyzji. Zrozumcie, że wybór wybarwienia to nie kwestia tego, co najbardziej się Wam podoba. To wybór zdecydowanie bardzo mocno zależny od tego, jaki kolor deski będzie pasować do pozostałych, planowanych elementów wnętrza, a najczęściej - do określonego stylu wnętrza. Jak więc się nie pomylić? Proponuję najprostszą metodę analizy. Wybierzcie sobie kilkanaście zdjęć inspiracji wnętrzarskich, które przedstawiają kuchnie, salon czy inne pomieszczenia z Waszych marzeń. Niech zdjęcia przedstawiają styl, w którym czujecie się najlepiej (nie rozwiązania wnętrzarskie; czy też wnętrza, w których rzeczywiście chcielibyście zamieszkać). Potem, z całej masy zdjęć wybierzcie 5 najbardziej ulubionych. Na koniec popatrzcie, jakie wybarwienie podłogi znajduje się na wybranych zdjęciach. Zdziwicie się, kiedy stwierdzicie, że będzie to najprawdopodobniej jedno (powtarzające się). To będzie świetny punkt zaczepienia i rozpoczęcia poszukiwania wybarwienia Waszej podłogi. Jeśli zaprojektujecie swoje wnętrza, opierając się o te ulubione zdjęcia (nie chodzi o kopiowanie, a analizę barw), to stworzycie podobny klimat w swoim domu.
Fakt jest bowiem taki, że większość stylów wnętrza lubi się z danym wybarwieniem podłogi drewnianej, a zastosowanie innejgo, wyglądałoby po prostu źle. Dlatego poniżej przedstawiam Wam 3 przykładowe moodboardy, na których widać zestawienia kolorystyczne materiałów dla trzech najbardziej popularnych stylów wnętrz, które ostatnio projektujemy w naszym studio: styl modern country, styl glam i styl scandi-loft. Zauważcie, proszę, jak drewniane podłogi różnią się od siebie. Pomyślcie: czy inne pasowałyby do tych pomieszczeń?
Drewniana podłoga do stylu MODERN COUNTRY
Popularny amerykański styl modern country - to wnętrza na bazie naturalnych barw, bliskich kolorom surowych materiałów. Dlatego też naturalny i surowy kolor dębu - to, według mojej opinii, najlepsze wybarwienie dla takich wnętrz. Jaka to konkretnie deska? Otóż: z kolekcji Kaczkan jest to wybarwienie Pure Forest (olejowana) >>> link. Jak widzicie poniżej na moodboardzie, pozostałe elementy wnętrza zbliżają się do tego wybarwienia, nie kontrastując z nim, ponieważ wszystko jest spójne.
Drewniana podłoga do stylu GLAM
W stylu glam przewijają się różne zestawienia barw, ale moją ulubioną jest - kiedy podłoga wpada w tę przyciemnianą, kawową i kontrastuje z jasną przestrzenią zaprojektowaną nad nią. Dodatkowo ten styl lubi, kiedy deska ułożona jest w elegancką, francuską jodełkę. Dodaje to szyku i klasy całemu wnętrzu. W kolekcji Kaczkana są dwa bardzo ciekawe wybarwienia drewna, które pasują do takich wnętrz: ARIZONA WAVE (link >>>) oraz COFFEE OAK (link >>>) . Jeśli ktoś zdecyduje się na tę barwę, zawęża mocno swój wybór i przez to staje się on łatwiejszy.
W polskich wnętrach najczęściej widuje się klasyczną barwę dębu. To kolor powstały od zabezpieczenia surowego dębu przeźroczystą warstwą oleju lub lakieru. Jest nadal naturalny, ale o barwie ciepłej i lekko nasyconej (jeszcze nie żółtawej). Większość mebli produkowanych jest właśnie w takim kolorze, czyli w ciepłym i domowym. Sprawia, że wnętrze staje się przytulne. W kolekcji Kaczkana to kolor WILD OIL (link >>>) i świetnie będzie wyglądał w skandynawsko-loftowym stylu.
JAKĄ DESKĘ WYBRALIŚMY DO NASZEGO DOMU HL
Właśnie zaczęliśmy duży remont naszego domu. Po 6 latach większość domów wymaga odświeżenia. Jak może niektórzy śledzą nasze poczynania na instagramie (link >>>),to wiedzą, że jednym z większych zmian była wymiana podłogi na piętrze, tj. w sypialniach i domowym biurze. Moim ogromnym marzeniem było zawsze posiadanie w całym domu podłogi drewnianej. Kocham uczucie, jakie daje taka podłoga. Dla mnie to zupełnie inny wymiar komfortu.
Tak jak pisałam we wstępnie, zdecydowałam się na deskę w wybarwieniu Pure Forest olejowaną w klasie Rustical Premium z KACZKANA. Zobaczcie poniżej kilka zdjęć jak zmieniły się wnętrza po montażu deski. Dodam od razu kilka szczegółów związanych z naszym wyborem:
> wybrałam kolor PURE FOREST, dlatego że idealnie pasuje do stylu wnętrza, który kocham: modern country. Lubię niejako surowy kolor dębu, bo uważam, że nie przytłacza pomieszczeń swoją ciepłą barwą. Jest nieinwazyjny, a jednocześnie mocno obecny.
> wybrałam deskę szerokości 19cm (najszerszą z możliwych). Taka szerokość była dla mnie ważna. Uważam, że wtedy właśnie wpisuje się w wiejską część stylu modern country, bo dzięki niej panele wyglądają bardziej naturalnie.
> wybrałam nową klasę drewna Rustical Premium, czyli taką, która oprócz małych i średnich sęków, dopuszcza występowanie delikatnych przebarwień, co powoduje, że podłoga może sprawiać wrażenie cieniowanej, a przy okazji nie ma efektu vintage, jak w przypadku standardowej klasy Rustical.
> w Kaczkanie długości desek są zależne od ich szerokości. Moja deska o szerokości 19cm dostępna jest w długości 1700-2000mm. To najdłuższy możliwy wymiar, a przez to, efekt na podłodze unika tzw. panelowania desek.
LISTA POPRZEDNICH POSTÓW NA BLOGU o podłogach drewnianych:
Zebrałam listę najczęściej zadawanych mi pytań na temat podłóg drewnianych. Poniżej zobaczcie moje krótkie odpowiedzi.
A tutaj macie listę starych postów z linkami do nich, które szczegółowo opisują kwestie drewnianych podłóg, ich klasy czy użytkowania:
jak dobrać kolor drewnianej podłogi do wnętrza > link >>> post o deskach KACZKANA wraz z informacją o: kolekcjach kolorystycznych, klasach drewna, wykończeniu desek, sposobie oglądania próbek oraz metodzie na dobieranie wybarwienia do konkretnego wnętrza;
drewniana deska na ogrzewanie podłogowe > link >>> post o wyborze naszej podłogi do salonu, w którym jest ogrzewanie podłogowe;
podłogi drewniane Chapel Parket - poradnik > link >>> post o tym, jak użytkuje się nam deskę w salonie i kuchni, opis kolekcji desek, podziału na klasy, różne wykończenia, selekcja drewna oraz przewodnik po cenach;
drewniana podłoga: jak dbać dbać na codzień i jak konserwować od święta > link >>> post o tym, jak dbam o drewnianą podłogę na co dzień i któryvch środków czystości używam, jak podłoga wygląda po kilku latach użytkowania oraz zdjęcia z samodzielnego olejowania podłogi.
mini poradnik o podłogach drewnianych
WASZE PYTANIA i MOJE ODPOWIEDZI
Czy deska drewniana nadaje się na ogrzewanie podłogowe?
Tak! W dzisiejszych czasach, naprawdę, prawie każdy producent podłóg drewnianych posiada w swojej ofercie deski warstwowe. Właśnie takie stosuje się na ogrzewanie podłogowe. Kaczkan w ogóle zrezygnował z produkcji desek litych na rzecz warstwowych i wszystkie sprzedawane przez Nich modele nadają się na ogrzewanie podłogowe (a tym bardziej na podłogę bez ogrzewania). Kaczkan stosuje nacięcia w dolnej warstwie desek, dzięki czemu panel takiej deski jest gibki i łatwiej przewodzi ciepło z posadzki.
Deska warstwowa to deska, która składa się z dwóch, połączonych ze sobą klejem, warstw drewna:
warstwa wierzchnia - to frez o grubości 4-6 mm (obłóg) w szlachetnej warstwie wierzchniej dębu szypułkowego z lasów Warmii i Mazur. To właśnie ta warstwa jest barwiona, widoczna i zabezpieczana.
warstwa dolna - podkład liściasty w postaci sklejki z nacięciami (czasem w postaci lameli).
Dlaczego na ogrzewanie podłogowe deska musi być warstwowa?
Po pierwsze, cieńszy frez doskonale przepuszcza ciepło z posadzki (dużo lepiej niż lita decha). (Zauważyłam, że u nas podłoga drewniana przepuszcza nawet więcej ciepła niż wcześniejszy panel laminowany. Temperatura w pomieszczeniach wzrosła o 1C.) Po drugie, tak zbudowana deska nie „pracuje” intensywnie i lepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym ze względu na swoją budowę, co zapobiega wysuszaniu czy spękaniu drewna. Dodatkowo, taka deska daje łatwy i szybki montaż, bo posiada zamki na wpust i pióro, a to oszczędność czasu oraz kosztów.
Czym myję podłogę na co dzień?
Zawsze produktami wysokiej jakości i dedykowanymi do mycia podłóg drewnianych (w moim przypadku olejowanych). Często producenci drewnianych podłóg rekomendują swoje markowe produkty i najlepiej jest takich używać. Są bowiem zaprojektowane tak, by odpowiednio współdziałać z warstwą zabezpieczającą deskę. Ja jednak od września 2020 używam mydło RMC SOAP firmy RUBIO (link >>>) i powiem Wam, że sprawdza się idealnie. To produkt do podłóg olejowanych, choć na lakierowane też się nadaje (wiem, bo dopytywałam). Dokładnie usuwa brud i tłuszcz, zachowując matowy, naturalny wygląd drewna. Jest bezpiecznym i ekologicznym mydłem, ale co najważniejsze dla drewna, posiada w sobie jakieś oleje i woski, dzięki czemu przedłuża żywotność oleju.
WAŻNE! Należy jednak zrozumieć, że podłoga drewniana (zwłaszcza olejowana) nie lubi wody. To woda wymywa olej z deski, a ten przecież ją zabezpiecza. Więc podłóg drewnianych, moim zdaniem, nie powinno się myć częściej niż raz w tygodniu, a jeszcze lepiej: raz na dwa tygodnie. Ważniejsze dla drewna jest regularne odkurzanie. Ponieważ kurz albo, gorzej, piasek - to najgorsza rzecz dla drewna. Warto pozbywać się jej natychmiast. Nadmiar kurzu powoduje na desce nielubiane przez nikogo rysy, więc częste odkurzanie podłogi sprawi, że będzie dłużej utrzymana w idealnym stanie.
Czym wypełniać dylatację i łączenie podłóg drewnianych z płytkami/panelami?
Ja zawsze projektuję podłogi na jednym poziomie, a ich łączenia wypełniamy klejem uszczelniającym SIKA lub wypełniaczem do drewna. Pisałam Wam o tym w osobnym poście na blogu > link. Zajrzyjcie, aby zobaczyć jak to wygląda.
WAŻNE! Aby połączyć podłogi bezlistwowo, muszą być idealnie i równo docięte. Z drewnem nie ma problemu, bo każdy monter jest w stanie równo zrobić połączenie, ale należy zwrócić szczególną uwagę na płytki w takich miejscach. Kafelkarze często sugerują się tym, że będzie listwa i na styku podłóg montują poszczerbione kafelki. Dlatego też idealnie byłoby zacząć tam płytką z oryginalnym rantem. A jeśli się nie da, krawędź nie może być ostra, ponieważ skaleczy nam gołą stopę.
Czy deska drewniana z czasem zmienia kolor?
Nie… ale czasem - tak :) Nie, ponieważ teraz deski zabezpieczane są olejami i lakierami UV (wielowarstwowo). To zapobiega przebarwieniom drewna od nadmiernych promieni słonecznych. Zmiana koloru wybarwienia jest więc niemożliwa. Ale, moim zdaniem, te preparaty zmniejszają w jakimś stopniu ten problem, a nie całkowicie go likwidują. Dlatego można się spodziewać różnicy wybarwień podłogi pod dywanem, który od 15 lat leży pod stolikiem kawowym w salonie, zwłaszcza na lakierowanych podłogach. Nie będzie to jednak ogromną różnicą. Rozpatrując zaś podłogi olejowane, nie spodziewałabym się tego problemu, ponieważ regularne olejowanie oznacza, że kolor jest odnawiany.
W którym kierunku należy układać podłogę drewnianą?
Moim zdaniem nie ma tutaj zasady, którą trzeba się kierować. Nie uważam też, że najlepiej będzie, jeśli deski ułożone są równolegle czy prostopadle do okna. To pewien mit wnętrzarski, który najczęściej powtarzają montażyści. Ja stosuję zasadę: co i jak lepiej wygląda w całym wnętrzu :) Są salony, w których deska musi iść wzdłuż dłuższej ściany pomieszczenia, po prostu. A są również salony tak długie, że deska musi być montowana w poprzek, bo tworzyłaby zbyt długie odcinki. Okna zaś zazwyczaj są i tak na kilku ścianach, więc w zależności, w którym miejscu staniesz - raz będzie prostopadle, a drugi raz równolegle do nich.
Czy w drzwiach trzeba robić dylatację?
Nie! Prawie nigdy takiej nie stosujemy. Układanie desek kontynuujemy między pomieszczeniami bez przerwy. Uważam, że deska warstwowa przez swoją konstrukcję oraz fakt, że jest przyklejona do posadzki, nie wykonuje takich ruchów jak kiedyś lite parkiety, dla których dylatacje były koniecznością.
Ile kosztuje deska Kaczkana?
Cena waha się między 180 a 260 zł/m2 netto. Zależna jest od wybarwienia, klasy, ale co najważniejsze, od szerokości zamawianych desek. Nasza deska PURE FOREST w klasie Rustical Premium o szer. 19cm kosztowała 220 zł/m2 netto.
Czy deski się przykleja do posadzki, czy układa na podkładzie (podłoga pływająca)?
Nie spotkałam się nigdy z układaniem desek na podkładach (czyli jako podłoga pływająca). Może i tak się robi, ale ja tego nigdy nie widziałam. Mój montażysta, pan Marek Marszałek z Parkiet Plus (link >>>) zawsze przykleja deski do posadzki (czy jest betonowa, czy z płyt OSB/pilśniowych).
Jaką grubość ma klej?
Klej zajmuje 1mm grubości, który można dodać do grubości desek, obliczając wysokość wylewki.
Czy deska będzie pękać?
Nie! Producenci zapewniają, że deski nie będą pękać. Między innymi dlatego stosują deski konstrukcji warstwowej. Jednak to nie znaczy, że takie zjawisko się nigdy nie wydarzy. Jeśli podłogę drewnianą będzie się źle pielęgnować, używając uniwersalnych płynów do podłóg (a nie dedykowanych do drewna), albo jeśli w pomieszczeniu będziecie mieć złą wilgotność lub nagłą zmianę temperatur, to frez wierzchni deski może pękać. Deska generalnie nie lubi zmian wilgotności powietrza, dlatego przy ogrzewaniu podłogowym nie należy za szybko nagrzewać podłogi. Warto też kontrolować wilgotność i nie doprowadzać do suchości w okresie zimowym.
Jaką grubość mają deski?
W zależności o wybranego rozmiaru deski w KACZKANie mogą mieć 10, 11, 14 lub 15mm. Zawsze należy do całkowitej grubości doliczyć 1mm kleju.
Czy w podłodze drewnianej pojawiają się “dziury”?
Same z siebie się nie pojawią. Deski na pewno nie będą miały korników :)
Sadzę jednak, że to pytanie dotyczy mechanicznych wgnieceń, które mogą pojawić się na deskach, bo jest to miękki materiał. Tak, takie wgniecenia są możliwe, ale to nie koniec świata. Jeśli zastosujecie olejowaną podłogę, to będą one mniej widoczne niż na lakierowanej. Wszyscy wiedzą, że w drewnie mogą pojawić się wgniecenia od ostrych szpilek (butów), zabawek rzucanych po podłodze czy ogromnego ciężaru (u mnie np. fortepian, który waży więcej niż tonę - zrobił takie zmiany w drewnie, ale ponieważ to nie jest mebel ruchomy, nie sprawia mi to problemu).
Należy jednak pamiętać, że deska to podłoga odnawialna. Można więc lokalnie takie wgniecenia zniwelować albo zakleić woskiem. Będzie to dobrze wyglądało, jeśli się tylko dobrze dobierze kolorystycznie taki preparat.
Przy wymianie podłogi ze starej - na nową drewnianą, jak wykonać wcięcie pod szafą, aby nie wymieniać tam podłogi.
Podczas naszego remontu pokazywałam, że szafy wnękowe pozostawiliśmy na starej podłodze panelowej. Jak wtedy zrobić połączenie podłóg? Są w sumie dwie możliwości. Jeśli to możliwe, szafę należy wsunąć w głąb jak najbliżej ściany. Potem starą podłogę można wyciąć albo multitoplem, albo zagłębiarką - jak najbliżej cokołu szafy. Nowa podłoga doklejana jest na styk z uciętą krawędzią. Na koniec szafę wysuwamy o 2cm do przodu i w ten sposób zakrywamy łączenie. Jeśli suwanie szafy jest niemożliwe, łączenie można zakryć przy szafie kilkumilimetrową, płaską listwą ( jak na zdjęciu poniżej) wyciętą z desek podłogowych (aby miała tę samą barwę). Wygląda to bardzo estetycznie. Listwa jest naklejona od góry na łączeniu podłóg.
Czy wybrać podłogę z sękami, czy bez?
To zależy od stylu wnętrza. Jeśli w nim będzie pasowała podłoga z sękami, to zawsze polecam wybrać właśnie taką klasę drewna. Po pierwsze, jest tańsza, a po drugie, taka podłoga wygląda ‘mniej idealnie’. To oznacza, że będzie łatwiejsza w ukryciu rys czy plam, jeśli kiedyś się jakieś pojawią. To jest właśnie zaleta kolorystyczna drewna.
Czy mając zwierzęta, można zrobić podłogę drewnianą?
Moim zdaniem to zależy od rodzaju zwierzęcia oraz jego wielkości i ciężaru. Wiadomo, że przy rybkach nie ma problemu. Nie pływają po podłodze :) Przy kotach też nie widzę przeciwwskazań (sama mam dwa). Nie polecam drewnianych podłóg dla rodzin z dużym i ciężkim psem. Te, w przeciwieństwie do małych ras, łapami i pazurami porysują podłogę. Jest jeszcze kwestia szczeniaków, które przez kilka miesięcy potrafią uczyć się załatwiania na zewnątrz, a to oznacza, że zdarzy im się zrobić to w domu (na podłogę). Mocznik na pewno spowoduje zmiany koloru drewna, więc trzeba od razu reagować (kiedy nie ma nas w domu, często jest to niemożliwe).
Czy podłogę drewnianą można układać w kuchni?
Tak, ale trzeba sprawdzić czy i którą kolekcję producent rekomenduje do kuchni. Każdy z nich zabezpiecza podłogę drewnianą w swój wypracowany latami i unikatowy sposób. Dlatego jedni bez obaw będą polecać deskę, nie tylko do kuchni, ale nawet do łazienki, a inni odwrotnie.
Ja posiadam już 6 lat podłogę drewnianą w kuchni i jestem bardzo zadowolona z jej kondycji. Owszem, jest bardziej zniszczona niż w salonie, ale starzeje się jak wytrawne wino.
Czy są deski, których nie trzeba olejować?
Tak, ponieważ są deski lakierowane. Obecnie lakiery to dość matowe preparaty, chroniące drewno, więc wyglądają one bardzo naturalnie i nie błyszczą się jak niegdysiejsze parkiety. Lakier ma tę przewagę nad olejem, że nie wymaga cyklicznego ‘dolakierowywania’. Natomiast wadą jest to, że rysy są bardziej widoczne niż na deskach olejowanych. Przerwana przeźroczysta warstwa lakieru zbiera w sobie w tej mikroszczelinie brud i dlatego rysy są czarniejsze na lakierze. Na podłodze olejowanej rysy są w kolorze deski, dlatego są mniej widoczne.
Czy można deski warstwowe cyklinować?
Tak, oczywiście. Górna i wierzchnia warstwa frezu, nawet jeśli ma tylko 4mm, daje możliwość jedno, a nawet dwukrotnego cyklinowania. Zazwyczaj w cyklu życia podłogi cyklinuje się ją raz. Tak wiele osób wybiera drewno, ponieważ mówi, że jest ponadczasowe. I to prawda. A chciałabym poznać wnętrze mieszkalne, w którym ktoś cyklinował więcej niż 2 razy :) Się raczej nie zdarza :)
Jakie są klasy drewna w Kaczkanie?
Opisałam je dokładnie w tym poście > link.
Jeśli nurtuje Was coś jeszcze, proszę pytajcie w komentarzach pod postem. Chętnie odpowiem.
buźka :)