Termoizolacja Domu NYLOFT cz.2 - czyli ile kosztuje izolacja domu

thermoizolacja-domu-thermano-copy.jpg

Wracam do Was z tematem termoizolacji domu. Ostatnio pisałam o tym czym izolować dom (link do wpisu >>>), a tam mogliście zapoznać się z zaletami i wadami płyt Thermano, wełny mineralnej czy styropianu. W tym poście przedstawię Wam porównanie cen tych rozwiązań na przykładzie domu NYLOFT (projekt domu Homekoncept 11). Jesteście ciekawi? Bierzcie więc kalkulatory w dłonie i sprawdzajcie moje obliczenia.

Na wstępnie chcę wyjaśnić, że przykład obliczeniowy jest wykonany na konkretnym projekcie. Jest kilka czynników, które wpływają na cenę. Przeważnie to nasze wybory będą decydowały o końcowym zestawieniu całej wartości materiałów zastosowanych, czy to do wykonania dachu, czy posadzki. Oczywiście wpływa na to również sposób wykonania prac, a także rynkowe ceny robocizny w danym rejonie kraju. W każdym razie, my myślimy o zastosowaniu płyt Thermano na dachu (nakrokwiowo) oraz na posadce. Dlatego właśnie te dwa przykłady obliczeniowe prezentuję Wam tutaj, biorąc pod uwagę wyceny zaproponowane mi na terenie Szczecina.


DANE WYJŚCIOWE DOMU

Przykład jest wykonany na projekcie domu HOMEKONCEPT 11 (link >>>), który ma:
* długość = 15,7 m
* szerokość = 9,95m
* wysokość do dachu = 3,97m
* wysokość dachu = 4,68m
* kąt nachylenia dachu = 37 stopni
* powierzchnię dachu, która wymaga ocieplenia = (2 x 6,2) x 15,7m = 195 m2
* powierzchnię posadzki, która wymaga ocieplenia = 113 m2

 
 

JAKA JEST WYMAGANA LAMBDA DLA MATERIAŁÓW IZOLACYJNYCH

Pytanie nie powinno brzmieć: jaka jest wymagana lambda dla materiałów izolacyjnych, tylko jakiej grubości powinien być materiał izolacyjny, aby dom był prawidłowo ocieplony. Ponieważ materiały izolacyjne mają różną lambdę, ale dopiero zastosowane w odpowiedniej grubości, będą izolować dom prawidłowo. Można to wyliczyć (nie jest to trudne) dla swojego konkretnego przypadku, oczywiście osobno dla dachu i osobno dla posadzki. Tłumaczę poniżej jak to zrobić.

Zacznijmy od tego, że niezależnie od materiału, jakim izolujemy dom Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 5.07.2013 r. podaje wymagane współczynniki izolacyjności dla dachów czy posadzek. Wyraża się to wartością współczynnika U (uwaga - to jest wartość dla całej przegrody, nie tylko materiału izolacyjnego).

Dla domku jednorodzinnego jest to wartość U max = 0,18 do roku 2021, potem będzie już wymagane U max = 0,15, co oznacza, że nowo budowane domy będą jeszcze bardziej zabezpieczone przed wymianą ciepła. W moich obliczeniach przyjęłam wartość U max = 0,18, jako że mamy rok 2019 (i jeszcze się łapiemy). Oczywiście, jeśli ktoś woli budować dom bardziej energooszczędny, iść z duchem czasu i mieszkać w domu, który generuje jeszcze mniejsze koszty ogrzewania, to zachęcam, można wtedy przyjąć do obliczeń U=0,15 (co w konsekwencji będzie wiązało się z użyciem grubszych warstw izolacji lub droższych z niższymi współczynnikami lambda).

Co to oznacza w praktyce?

Każdy element/ każda warstwa, która tworzy przegrodę domu (posadzki czy dachu) posiada opór cieplny (R). Opór chroni dom przed przenikaniem ciepła lub zimna. Ta wartość jest zależna od grubości użytego materiału i dobrze znanego współczynnika przewodzenia ciepła (lambda) - λ, wyrażanego w W/mK, którym chwalą się wszyscy producenci materiałów izolacyjnych. Jednak należy pamiętać, że inne materiały, takie jak płyta kartonowo-gipsowa czy deska podłogowa również posiadają swoją lambdę. Im mniejsza wartość lambdy λ, tym lepsza izolacyjność i cieplejszy dom. Dlatego zachwycam się płytami Thermano, które mają λ = 0,023, podczas gdy styropian albo wełna mineralna osiąga średnio λ = około 0,037.

Nie zapominajcie jednak, że nie tylko lambda (λ) materiału izolacyjnego ma znaczenie. Weźmy na początek posadzkę, która składa się przecież z kilku warstw: wylewki betonowej, foli przeciwwilgociowej, izolacji termicznej, znowu wylewki betonowej, w której jest ogrzewanie podłogowe (w naszym przypadku), i materiału wykończeniowego, czyli tego po czym chodzimy w domu (panele, deska drewniana, płytka gresowa czy posadzka epoksydowa). Niektóre z tych materiałów mają w miarę znaczący opór cieplny, więc trzeba je wziąć pod uwagę przy obliczeniach (co zrobiłam w poniższych kalkulacjach). Dzięki temu nie ignorujemy ich, wyliczamy współczynnik izolacyjności ‘U’ prawidłowo, a co za tym idzie - oszczędzamy na materiale izolującym. Tak samo robimy przy liczeniu U dla dachu, którego konstrukcja składa się z: dachówki, ławy, kontrłaty, folii/membrany, materiału izolacyjnego, ale także płyt kartonowo-gipsowych (gk) podwieszanych do krokwi lub pomiędzy krokwiami. W tym przypadku tylko te ostatnie mają opór cieplny (R=0,04), ale to zawsze jakaś dodatkowa zapora.

Nie chcę tutaj wchodzić w szczegóły i tłumaczyć, dlaczego we wzorze U są jeszcze opory przejmowane. Sądzę, że może nawet Was to nie interesować, dlatego zaufajcie mi i uwierzcie, że trzeba je dodać i mają taką wartość, jaką podałam poniżej. Jeśli ktoś ma ochotę, przeanalizuje wzory sam.

Dla ułatwienia podaję już tylko końcowe wyniki, dzięki którym możecie wyliczyć grubość izolacji.

lambda.jpg

‘x’ w tym działaniu to grubość materiału izolacyjnego, jaka jest potrzebna w przypadku konstrukcji dachu czy posadzki, którą zamierzamy wykonać dla domu NYLOFT. Mając takie wytyczne, mogę obliczyć ile i jakiego materiału potrzebuję oraz ile będzie to kosztować.


ILE KOSZTUJE IZOLACJA POSADZKI



Bierzemy pod uwagę dwie opcje izolacji posadzki, z użyciem: płyty Thermano (link >>>) lub styropianu EPS 100.

Płyty Thermano, jak pisałam ostatnio, to płyty termoizolacyjne z rdzeniem z poliizocyjanuratu (PIR), zapewniającego najniższy współczynnik przewodzenia ciepła wśród materiałów stosowanych do izolacji budynków - λ = 0,023 (W/mK). Oprócz tego, płyty te mają dwukrotnie wyższą wytrzymałość na ściskanie (200kPa), w porównaniu ze styropianem EPS 100, co minimalizuje ryzyko deformacji powierzchni wskutek nacisku. Kolejna zaleta to fakt, że płyty Thermano posiadają wierzchnią warstwę, którą jest aluminium, dzięki czemu odbijają ciepło wytwarzane przez ogrzewanie podłogowe i kierują je do wnętrza budynku, a przy okazji eliminują konieczność stosowania dodatkowej folii aluminiowej pod ogrzewanie podłogowe (jak przy styropianie). Są też mało nasiąkliwe, więc w przypadku zalania domu czy pękniętej instalacji wodnej/grzewczej nie zmieniają swoich właściwości.

Styropian EPS 100, który mielibyśmy zastosować w domu NYLOFT, posiada λ = 0,038 (W/mK), jest standardowy, twardy i o wytrzymałości na ściskanie 100kPa. Układany na zakładkę eliminuje mostki termiczne, dlatego my zakładamy, że układany będzie dwuwarstwowo (10+4 cm).

jakiej-grubości-powinna-być-izolacja-na-posadzce.jpg

Wiedząc, że potrzebujemy 8cm płyty Thermano albo 14cm (w zaokrągleniu) styropianu EPS 100,

sprawdziłam ceny tych produktów i wyliczyłam ile będą one kosztowały dla domu NY LOFT.

Musicie pamiętać jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Płyty Thermano posiadają zamki łączeniowe, wpust i pióro, dzięki czeku są szczelne i nie ma obawy o występowanie mostków termicznych. Natomiast płyty ESP 100 (które wzięłam do wyliczeń >>> link) łączone są ‘na styk’, więc aby zapobiec powstawaniu tych mostków, układa się je dwuwarstwowo z przesunięciem. Dlatego też robocizna jest dwa razy droższa.

ile-kosztuje-izolacja-na-posadzce.jpg

Obie rozpatrywane przeze mnie izolacje dają tę samą izolacyjność dla domu. Zastosowanie cieńszej warstwy jednej z nich daje takie samo ocieplenie posadzki z grubszą warstwą drugiego materiału. Dlatego, porównując ich koszt robocizny z materiałem - to jedyna różnica w kosztach, jakie one generują. Nie mogę porównywać kosztów związanych z ogrzewaniem domu, bo nie będą się one (teoretycznie) od siebie różniły, skoro oba materiały dają taką samą izolacyjność. Nie dajcie się dlatego zwieść kalkulatorom, które obliczają, że przy zastosowaniu jakiegoś materiału o niższym lambda - będziecie mieć cieplejszy dom. Nie! Taka sytuacja miałaby miejsce tylko wtedy, kiedy zastosowalibyście tę samą grubość w obu przypadkach. Czyli w naszym - użyłabym albo 14cm płyt Thermano, albo 14cm styropianu EPS 100. Jednak nikt tak nie robi. Właśnie po to kupuje się lepszy jakościowo i izolacyjnie materiał (jak płyty Thermano), aby zużyć go mniej i osiągnąć to samo dociplenie. Jeśli miałabym zastosować 14cm płyt Thermano, to różnica w kosztach wynosiłaby nie 3339 zł brutto, a 4810 zł brutto. Wtedy posadzka nie miałaby U=0,18, a aż U = 0,12.

Jak więc widzicie, płyty Thermano (link >>>) wychodzą o 3339zł drożej od styropianu EPS 100 0,038 na naszym dachu. Podkreślam w nazwie cały czas lambdę, ponieważ na rynku dostępne są różne styropiany EPS 100 i ich współczynnik przewodzenia ciepła λ może się wahać 0,31-0,42 W/mK, a im mniejsza lambda, tym droższy styropian.

Powstaje jednak pytanie,

czy warto dopłacić 3339zł, aby zaizolować posadzę płytami Thermano?

Sądzę, że każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie samodzielnie. Ja Wam jedynie powiem: co my sądzimy, a właściwie moja siostra, ponieważ to jej dom i ona inwestuje w jego budowę:

  1. Po pierwsze, kwota 3339zł przy budowaniu całego domu, to niewielka suma. Więc ta różnica nie jest tak znacząca dla budżetu. Choć trzeba pamiętać, że jednak to dopłata, co oznacza, że zużywa budżet (zwłaszcza, jeśli ktoś buduje się z kredytu i musi się w nim zmieścić). Takie dopłacanie na każdym etapie budowy może się źle skończyć, dlatego należy na bieżąco kontrolować budżet budowy.

  2. Po drugie, za tę dopłatę otrzymujemy izolację odporniejszą na ściskanie (200kPa), co jest ważne dla nas. Nauczeni doświadczeniem, że styropian lubi ‘osiadać’, czego przykładem są nawet 1cm szpary, które ja dzisiaj posiadam pod listwami podłogowymi w moim domu, nie chcemy ryzykować na domu NYLOFT podobnej historii i dlatego wolimy dopłacić do płyt Thermano.

  3. Po trzecie, oszczędzamy (co nie zostało ujęte w obliczeniach) czas budowy domu. Dlaczego? Płyty będą układane dwa razy krócej niż styropian, jako że jest tylko jedna warstwa, a poza tym nie musimy rozkładać folii aluminiowej pod ogrzewanie podłogowe, co skraca czas pracy. Jest to dla nas istotne, ponieważ dom mojej siostry buduje firma mojego brata (FILBUD >>> link) i rozliczają się oni za roboczo/godziny. Będzie więc miała nie tylko oszczędność czasu, ale też i pieniędzy. Jak szacujemy, będzie to około 5 dni roboczych. Wiadomo, że w normalnej sytuacji płaciłoby się za wykonanie danego etapu budowy (jak policzyłam powyżej), natomiast nie zmienia to faktu, że czas, niezależnie od rodzaju rozliczenia budowy, się skraca.

  4. Dodatkowo, mimo dopłaty - stosujemy jednak materiał o niebo lepszy jakościowo od styropianu, który nawet w przypadku zalania nie będzie wymagał wymiany. Sądzimy więc, że warto dopłacić za taką jakość.

Także u nas zapadła decyzja o zastosowaniu płyt Thermano na posadzkę. Czy u Was będzie tak samo? Musicie przeliczyć swój przypadek. Zwłaszcza, że przy innej powierzchni różnica w dopłacie będzie też inna. Dopytajcie nie tylko ile kosztuje (obecnie i w Waszym rejonie) dany materiał, ale, co ważniejsze, zapytajcie ile będzie kosztować robocizna. Jeśli natomiast budujecie się metoda gospodarczą i sami będziecie układać izolację, tym bardziej rentowność będzie widoczna. Tak więc - kalkulatory w ręce.


Ile kosztuje izolacja dachu

Tu bierzemy pod uwagę dwie opcje izolacji dachu: z użyciem: płyty Thermano (link >>>) lub wełny mineralnej.

Na początku trzeba pamiętać o jednej ważnej różnicy. Płyty Thermano chcemy układać nakrokwiowo, czyli bezpośrednio na drewnianą konstrukcję dachu. Co to daje? Po pierwsze, cały dach dwuspadowy (jak w naszym przypadku) wielkości 195 m2 można wyłożyć nawet w dwa dni, co skraca roboczo/godziny (powyżej tłumaczyłam, czemu to dla nas zaleta także finansowa). Po drugie, taki montaż całkowicie eliminuje mostki termiczne w dachu. W przypadku zastosowania wełny mineralnej, układamy ją między krokwiami, gdzie na styku jednego materiału z drugim mogą wystąpić z czasem mostki termiczne. Ich brak jest zależny od jakości wykonania prac, a nie samego materiału, więc mamy tutaj czynnik ludzki, który może wpłynąć niekorzystnie na jakość ocieplenia domu.

Na początku myślałam, że ze względu na położenie płyt Thermano na krokwiach, będą one musiały schodzić się do samej krawędzi krokwi (również nad okapnik dachu, gdzie izolacja jest niepotrzebna). Trochę zmroziło mi to krew w żyłach, bo wyliczyłyśmy z siostrą, że to dodatkowa powierzchnia około 55m2 materiału izolacyjnego. Na dodatek wcale nie taniego. Jednak, w jednym z filmików na YT Balex Metal/Thermano (link do filmu >>>) pokazano, że w tych miejscach nie stosuje się płyt, a różnicę wysokości wybiera, układając dodatkową warstwę łat na dachu (o grubości płyty Thermano), i dlatego możemy liczyć, że płyt Thermano będzie potrzeba tyle samo (powierzchniowo) co wełny mineralnej.

No dobrze, ale policzmy na początek: jakiej grubości powinnyśmy zastosować izolację na dachu (u nas z pokryciem dachówką cementową).

jakiej-grubości-powinna-być-izolacja-na-dachu.jpg

Wiedząc, że potrzebujemy płyty Thermano gr. 12,5cm lub minimum 20cm (w zaokrągleniu) grubości wełny mineralnej w rolkach,

sprawdziłam ceny tych produktów i wyliczyłam ile będą one kosztowały dla domu NY LOFT.

Jednak, po rozmowie z Wykonawcą, okazało się, że w domu NYLOFT musimy zastosować 20cm wełny mineralnej między krokwiami (ze względu na ich wysokość) oraz dodatkowe 5cm na zakrycie krokwi w celu zapobiegnięcia występowania mostków, o których pisałam powyżej. Dowiedziałam się też, że cena za robociznę się znacznie różni, ze względu na to, że ułożenie wełny jest bardziej czasochłonne, a do tego też oczywiście (co wiedziałam) uciążliwe.

ile-kosztuje-izolacja-na-dachu.jpg

W tym przypadku również bardziej opłaca się wykonać ocieplenie dachu innym materiałem niż płyty Thermano. Różnica jest już znacząco większa, bo aż 8053 zł na naszej inwestycji. Na pierwszy rzut oka ewidentnie jest to nieopłacalne. My jednak z siostrą nadal się wahamy, ponieważ przemawiają do nas argumenty wyższości płyt nad wełną, a to ze względu na jej dodatkowe właściwości, jak również oszczędności czasu.

  1. Jeśli zastosujemy płyty Thermano, prace izolacyjne dachu zakończą się po 2 dniach. W przypadku wełny mineralnej, którą trzeba zafoliować i sznurkować, będzie to jakieś 9 dni roboczych. Zaoszczędzimy więc 7 dni, co w przypadku rozliczania się za roboczo/godziny daje mniejszą różnicę kosztów jak tą, którą wyliczyłam powyżej (ale mówię, to jest nasz, a nie standardowy przypadek).

  2. Po drugie, jak pewne wiecie, wełna mineralna latem nagrzewa się od dachówki i oddaje ciepło do pomieszczeń na poddaszu. Nie jest po prostu dobrym izolatorem ciepła (tylko zimna). A naprawdę nie ma nic gorszego jak ukrop na poddaszu latem. W naszym domu dach jest zaizolowany pianką PUR i widzę ogromną różnicę w stosunku do tego, jakie temperatury osiągają poddasza moich przyjaciół (gdzie jest wełna mineralna), a jakie są u nas. Przy zastosowaniu płyt Thermano dom jest zamknięty jak termos, więc nie wchodzi do niego ani zimno zimą, ani też ciepło latem. Podobno można odczuć nawet do 7 stopni C różnicy temperatury pomiędzy powietrzem na poddaszu a tym zewnętrznym. Przy 32C na dworze w domu będzie 25 C (do wytrzymania). Co to daje? Komfort korzystania z poddasza i brak konieczności stosowania klimatyzatora w domu. Przy ociepleniu naszego klimatu trzeba naprawdę poważnie podchodzić do tematu nagrzewania domu latem. A więc wybór materiałów izolacyjnych należy rozpatrywać także pod tym kątem.

  3. W przypadku nieszczelności dachu (nikomu nie życzę) wełna nasiąka i jest do wyrzucenia. Przeraża mnie taka wizja i dlatego wolałabym chyba dopłacić do płyt Thermano, aby spać spokojnie.

  4. W wełnie mineralnej jest ryzyko nieszczelności izolacji i występowania mostków termicznych. Zwłaszcza po 10-20 latach. Natomiast płyty Thermano są ‘wieczne’. Badane nawet po 20 latach nie wykazały zmiany parametrów izolacyjności. Sądzę, że nigdy nie będą wymagały wymiany. A jednak o tym, że wełnę trzeba wymienić albo dołożyć - słyszy się często.

  5. W wełnie mogą zalegnąć się owady, a gryzonie przedostaną się bez problemu na poddasze. W przypadku płyt Thermano nie ma takiego problemu.

U nas nie zapadła jeszcze decyzja: czy zastosujemy płyty na dach, czy może wełnę mineralną. Wahamy się, choć skłaniamy ku wyborze jakości i trwałości, jaką są płyty Thermano.

A może Wy mi podpowiecie? Co byście zrobili na naszym miejscu?


Płyty Thermano można zastosować też na ściany, pisałam Wam o tym (link do poprzedniej części tego tematu >>>), jednak mają one największy sens wówczas, kiedy elewacja domu jest drewniana lub płytowa. U nas większość elewacji będzie wykończona tynkiem, więc raczej zastosujemy na ścianę styropian.

Mam nadzieję, że takie obliczenia przybliżyły Wam temat termoizolacji domu, który nie jest trudny, trzeba tylko wiedzieć jak go wyliczyć.

buźka :)