Ściana o Efekcie Rdzy - DIY
Czy widzieliście wcześniej ścianę, która imitowałaby zardzewiałą blachę? Taki efekt wygląda naprawdę ciekawie nie tylko we wnętrzach loftowych, industrialnych, ale też nowoczesnych. Ale nie trzeba od razu montować blachy i czekać aż zerdzewieje; zresztą rdza bardzo brudzi i do tego nie spiera się z ubrań:) Lepiej tego unikać w domu... Tym bardziej, że istnieje coś takiego jak FARBA O EFEKCIE RDZY, która wydaje się idealnie imitować ten efekt . Mam już trochę dość loftowych wnętrz, gdzie wszędzie są ściany z cegły, dlatego taka farba z efektem rdzy, choć w niektórych projektach - mogłaby z powodzeniem ją zastąpić. Byłam jej bardzo ciekawa, dlatego ucieszyłam się, kiedy niedawno moi znajomi, chcąc zlikwidować swoją czerwoną ścianę w kuchni, właśnie zdecydowali się na jej zastosowanie. Dzięki temu mogłam sfotografować i sfilmować cały proces tworzenia ściany, aby dzisiaj pokazać Wam ten niecodzienny efekt. Ciekawa jestem bardzo jak się Wam spodoba.
EFEKT PRZED i PO
METAMORFOZA W KUCHNI
FARBA O EFEKCIE RDZY
Nie wiem czy wiecie, ale marka Francesco GUARDI Collezione specjalizuje się w farbach, które dają różne efekty na ścianie: efekt aksamitu (link >>>), efekt rosy (link >>>) czy właśnie efekt RDZY (link >>>). Mają też masy tynkarskie o efekcie betonu (link >>>) albo stiuki czy trawertyny ścienne. Nigdzie jednak w internecie, a nawet na ich stronie nie mogłam znaleźć filmiku albo zdjęć z dekoracji ściany farbą o efekcie rdzy. Stąd miałam pewne obawy czy w efekcie nie wyjdzie to jakoś "sztucznie". Okazało się, że niepotrzebnie. Wygląda to świetnie. Otóż tajemnica tkwi w tym, że farba o efekcie rdzy tworzona jest poprzez nakładanie na ścianę trzech różnych składników (farby gruntującej i dwóch składników w kolorze rdzy), dzięki czemu mamy świetną mieszankę, która sprawia, że efekt rdzy jest naprawdę realistyczny. W dodatku nie trzeba być malarzem artystą, aby sobie z tym poradzić. W aplikacji nie można się pomylić... wszystko jest 'proste jak drut', a rezultat końcowy - gwarantowany. Zresztą poniżej znajdziecie filmiki, które pokazują, jak wraz ze znajomymi sami pomalowaliśmy ich ścianę w kuchni. Ponadto wszystko dokładniej opisałam w instrukcjach DIY.
Na zdjęciach przenikanie się kolorów: czerni, brązu oraz pomarańczu, jest bardziej widoczne niż w rzeczywistości; tutaj musicie mi uwierzyć, ponieważ ani na filmiku, ani na zdjęciach nie udało mi się ująć tego efektu tak, jak w 100% wygląda on w rzeczywistości. Zdjęcia są temu najbliższe, ale mimo wszystko uważam, że na żywo ściana wygląda jeszcze lepiej, a przebarwienia mniej się od siebie odcinają. Jestem nią zachwycona. Oczywiście nie do każdego wnętrza taki efekt pasuje (np. do mojego domu - raczej słabo), ale teraz jest tylu miłośników loftów, że mam nadzieję, iż właśnie ich to zainteresuje. Ja, w każdym razie, kiedy już zobaczyłam to na żywo - wiem, że mogę zaproponować coś takiego moim klientom, dla których projektuję wnętrza. Bardzo mi się to podoba.
Zauważcie poniżej, że farba wygląda jak rdza nie tylko z daleka, ale także z bliska. Tworzą się bowiem takie otworki w strukturze farby, które imitują tę rdzę. A to dlatego, że nakładamy ją gąbką o dużych oczkach i że warstw jest kilka. Sam wzór, intensywność, rozmycie czy układ rdzy jest zależny od nas, bowiem przy aplikacji ostatniej warstwy (składnika B) sami wybieramy, gdzie dać jej więcej, gdzie mniej, gdzie zostawić bardziej intensywną barwę pomarańczową, a gdzie rozmyć ją z poprzednią warstwą brązową. Tworzymy więc unikatowy wzór.
ODPORNA NA WSZYSTKO
Niesamowite w tej farbie jest to, że oprócz efektu dekoracyjnego na ścianie, mamy farbę, która jest odporna na wodę i ścieranie. Jej aplikacja jest możliwa nie tylko wewnątrz domu, ale... także na zewnątrz. Można więc też zaszaleć, np. na ścianach elewacji. Również z powodu jej odporności, możemy ją zastosować w kuchni czy łazience. Łatwo się ściera, mimo tego, że jest chropowata.
FILMIKI INSTRUKTAŻOWE
Nie staję się jeszcze youtuberem, o nie... ale kochani, nie mogłam się powstrzymać, aby nie stworzyć dla Was filmiku z procesu aplikacji tej farby na ścianę. Całą tę metamorfozę wykonaliśmy w przeciągu jednego dnia, więc to, w sumie, szybka metamorfoza, a zmiana jakże ogromna. Ponieważ w necie nie znalazłam filmiku, kiedy sama szukałam informacji na ten temat, pomyślałam, że może warto go nagrać. I tak powstały poniższe dwa (amatorskie, nie bójmy powiedzieć tego głośno) filmiki instruktażowe.
DIY
JAK WYKONAĆ ŚCIANĘ O EFEKCIE RDZY
Mimo wszystko na filmikach nie mam możliwości wytłumaczyć Wam wszystkiego, więc tutaj macie, jak zwykle, jeszcze zdjęcia z realizacji i kilka dodatkowych komentarzy do kolejnych kroków w aplikacji farby.
Do wykonania ściany potrzebujesz:
wałek z krótkim włosem;
składnik A i składnik B farby o efekcie rdzy GUARDI >>> link;
dwie gąbki malarskie z grubymi oczkami >>> link;
taśmę malarską;
szpachlę szybkoschnącą (jeśli musisz zaszpachlować niedoskonałości ściany lub stare otwory w ścianie);
drobny papier ścierny do przetarcia szpachli;
| 1 | - Przygotuj ścianę
Usuń z istniejącej ściany wszystkie dekoracje, ale co najważniejsze - zdemontuj ze ściany oprawy elektryczne gniazd i włączników światła.
| 2 | - Zaszpachluj niedoskonałości ściany
Jeśli aplikujesz farbę na istniejącą ścianę (jak w naszym przypadku), zaszpachluj niedoskonałości ściany szybkoschnącą szpachlą, dzięki czemu po 15 minutach będziesz mógł kontynuować metamorfozę. Standardowa szpachla schnie kilka godzin.
Szpachlę nakładamy na ścianę przy pomocy szpachelki, ściągając jej nadmiar tak, by wyrównać ubytki z licem ściany.
| 3 | - Zabezpiecz ścianę
Krawędzie odcięcia się farby z sufitem, ścianami bocznymi oraz meblami - zabezpiecz taśmą malarską. Pamiętaj, aby taśmę ściągnąć ze ściany po wykonaniu ostatniego malowania wtedy, kiedy jeszcze farba jest mokra. Unikniesz efektu nierównej linii odcięcia między farbami.
| 4 | - Zeszlifuj
Kiedy szpachla wyschnie, zeszlifuj ją na gładko drobnym papierem ściernym.
| 5 | - Zagruntuj ścianę
Przemaluj ścianę, używając wałka z krótkim włosem, preparatem gruntującym GUARDI (link >>>). Jest to dedykowany grunt do farby o efekcie rdzy i nie można go zamienić z innym (innego producenta czy innego koloru). Preparat gruntujący ma kolor o numerze: KAM/021. Farba ma perfekcyjne krycie, dzięki czemu wystarczy jedna warstwa,aby zakryć nawet czerwoną ścianę. Krawędzie można najpierw podmalować pędzlem, a potem całość malować już wałkiem.
| 6 | - Odczekaj min. 6 h
Najdłużej zajmuje czakanie na wyschnięcie farby gruntującej :) musimy odczekać min. 6h. U nas poszło nawet szybciej, bo było dość gorąco tego dnia (tuż przed burzą wieczorną), ale i tak poczekaliśmy te 6h.
| 7 | - Nałóż składnik 'A'
No i zaczyna się zabawa. Farba o efekcie rdzy posiada dwa składniki: A i B. Najpierw nakłada się składnik A, a potem na, jeszcze mokrą, ścianę nakładamy składnik B.
Zanim otworzysz puszkę, dokładnie wymieszaj ją. Potem przelej do kuwety i przy pomocy gąbki o dużych oczkach nakładaj, stemplując ścianę. Nie byłam pewna czy składnik A powinno się nałożyć na całą ścianę, zakrywając czarną farbę gruntującą czy tylko w niektórych miejscach. Ale ostatecznie zrobiliśmy całą ścianę, i tak jest chyba najlepiej, bo wtedy mamy mokrą całość i możemy mieszać ją ze składnikiem B w kolejnym etapie. WAŻNE jest jednak, aby nie nakładać składnika A bardzo grubo, tak, by całkowicie przykrył czarny odcień farby gruntującej. Wręcz odwrotnie powinno być go widać przez składnik B (ten brązowo-bordowy kolor), ponieważ potem daje to ciekawy efekt. U nas jest go chyba nieco za dużo. Jednak, jak zobaczycie, nic się wielkiego nie stało.
| 8 | - Od razu nałóż składnik 'B'
Na jeszcze mokrą warstwę nałóż składnik B, czyli bardziej pomarańczową farbę. Do tego celu gąbkę, która była prostokątna, przycięliśmy nierównomiernie, bo inaczej pozostawiała równe prostokątne ślady na ścianie (nienaturalne). Farbę nakłada się też poprzez stemplowanie gąbką na ścianie, ale tym razem bardzo ważne jest, aby robić to niejako 'artystycznie'. Trzeba przede wszystkim stemplować szybkimi ruchami. Po drugie, im bardziej rozmazany efekt potrzebujemy, tym mniej farby powinniśmy nabierać. Im intensywniejszy kolor chcemy wydobyć w jakimś miejscu, tym więcej farby powinniśmy nabrać i stemplować krócej.
Tutaj stemplowanie powinno być nieregularnie i zupełnie spontaniczne. Odsuwajcie się od ściany co jakiś czas, aby z daleka zobaczyć efekt, który tworzycie. Trzeba koniecznie wykonać różne plamy w różnym miejscach. Nie robimy tego: miejsce przy miejscu.
Kiedy farba jest jeszcze morka, efekt jest intensywniejszy, ale w trakcie jej wysychania - farby matowieją i kolory przenikają się dużo bardziej. Na pewno dopiero wtedy widać o co w tym wszystkim chodzi :)
| 9 | - Poczekaj aż ściana wyschnie
Poczekaj aż ściana wyschnie. Dopiero wtedy zobaczysz efekt rdzy, fakturę farby i przenikanie się kolorów. Jeśli Ci się coś jeszcze nie podoba, chcesz gdzieś zmienić układ wzoru rdzy, to nic straconego, bierz gąbkę w rękę i dołóż składnika A i B to tu, to tam. Możesz w ten sposób dokonać korekty.
GOTOWE
No i co Wy na to? Ciekawa jestem czy ta niecodzienna ściana przypadła Wam do gustu.
Jeszcze na koniec - lista elementów tego wnętrza:
zabudowa kuchenna - wykonana własnoręcznie przez zdolnego właściciela domu od zera :) z płyt, wg własnego projektu.... zdolniacha!
hokery - Dan-form > link;
piekarnik - GORENJE > link;
lampy miedziane - Leroy-Merlin > link;
tablica z literkami - JYSK > link;
biały stojak na doniczkę - ARTISAN-HOME > link;
czarne oprawy elektryczne - DIY - pomalowane czarną farba w sprayu;
miedziana doniczka i miedziane koszyki - PEPCO;
dzbanek hemex - Coffee-Desk > link;
czajnik miedziany - Coffee-Desk > link.
buźka